Źródła dofinansowania

Dofinansowanie studiów dla osób z niepełnosprawności

W ramach modułu II programu Aktywny Samorząd, PFRON realizuje pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (w tym na studiach podyplomowych), który jest adresowany do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Wnioski o dofinansowanie składa się według miejsca zamieszkania osoby z niepełnosprawnościami, w powiecie lub mieście na prawach powiatu. Zazwyczaj są to Powiatowe lub Miejskie Centra Pomocy Rodzinie lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Wnioski o dofinansowanie można również składać w formie elektronicznej w systemie SOW.

Więcej informacji o programie - → Aktywny samorząd

Dofinansowanie studiów dla osób bezrobotnych

Powiatowy Urząd Pracy może sfinansować osobie bezrobotnej koszty studiów podyplomowych w systemie wieczorowym lub zaocznym. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie przez bezrobotnego uzasadnienia, że ukończenie danych studiów zapewni mu uzyskanie odpowiedniej pracy.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy:
* złożyć w PUP wniosek (wzór do pobrania w PUP),
* dołączyć zaświadczenie z uczelni potwierdzające kierunek studiów podyplomowych oraz wysokość opłat za studia.

Więcej na ten temat polecamy doczytać w artykule - → Zielona Linia

Dofinansowanie studiów dla osób zatrudnionych

Informujemy, że istnieje możliwości uzyskania dofinansowania studiów podyplomowych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Informacje szczegółowe dotyczące składania wniosków są zamieszczane w Powiatowych Urzędach Pracy właściwych dla pracodawcy.

W celu uzyskania dofinansowania kosztów kształcenia na studiach podyplomowych, pracodawca planujący inwestowanie w kształcenie musi złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Wniosek można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej.

Dodatkowe informacje na temat dofinansowania studiów podyplomowych z KFS można znaleźć na stronie: → Krajowy Fundusz Szkoleniowy

O środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (przeznaczone np. na dofinansowanie studiów podyplomowych) może wystąpić każdy z pracodawców w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia (…), czyli podmiot zatrudniający pracowników na podstawie umowy o pracę.
Nie jest pracodawcą podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, współpracujący wyłącznie ze współmałżonkiem, zatrudniający osoby na podstawie umowy o dzieło.

Pracodawca może otrzymać środki KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w wysokości:
• 80% kosztów kształcenia ustawicznego, ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (ponad 12 tys. zł),
• 100% kosztów kształcenia ustawicznego – w przypadku mikroprzedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych) – ale nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika (ponad 12 tys. zł).
Środki KFS pracodawca może przeznaczyć między innymi na: studia podyplomowe, w których wezmą udział pracownicy z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.

Pracodawca musi złożyć wniosek o przyznanie środków z KFS na kształcenie ustawiczne do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności. Środki stanowią pomoc de minimis dla pracodawcy.